Banner 980x90

Krāslavas novadā saglabā lauku skolas

1. septembrī vienpadsmit Krāslavas novada skolās mācības uzsāks 1590 skolēni, t. sk. 160 pirmklasnieki, Krāslavas pilsētas informācijas portālam Kraslava24.lv ziņoja laikraksts "Latgales Laiks".

Divpadsmito klasi pagājušajā mācību gadā pabeidza 125 skolēni, desmitajā klasē no 165 devītās klases audzēkņiem pārgāja 99.

Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja Lidija Platonova informēja, ka šogad pirmklasnieku ir vairāk nekā pērn. Taču, ņemot vērā Latvijas demogrāfiskās tendences, samazinās kopējais skolēnu skaits, kā rezultātā sarūk arī arodskolu un augstskolu studentu skaits.

Īpaši sāpīgi skolēnu skaita samazināšanos izjūt lauku skolas. Krāslavas novadā ārpus pilsētas Indrā strādā vienīgā vidusskola – šeit desmitajā klasē mācīsies seši skolēni, tāpēc būs jāapvieno vairāki neprofila priekšmeti vienā.

Situācija nav labāka arī Skaistas un Aulejas pagasta pamatskolā un Sauleskalna sākumskolā. Bērnu nekļūst vairāk, tomēr skolas pagaidām neslēdz, daudzējādā ziņā pateicoties 5–6 gadus veco bērnu grupām. Krāslavas novadā beidzamā pirms trim gadiem tika slēgta Piedrujas skola.

Neattīstītās ceļu infrastruktūras dēļ daudziem lauku bērniem problēmas rada pilsētas skolu apmeklēšana. Tā kā autobuss kursē pa apli, dažkārt, lai mērotu 20 km, ceļā jāpavada pāris stundas, bērnam ir jāceļas piecos no rīta. Tāpēc vecāki rezultātā izvēlas lauku skolu, lai bērns būtu blakus un paēdis.

Kā Krāslavas pilsētas informācijas portālam Kraslava24.lv vēsta laikraksts "Latgales Laiks", mazā skolēnu skaita dēļ cieš pedagogi. Valdības nesen pieņemtais lēmums par pedagogu darba algas palielināšanu reāli ir izdevīgs tikai lielajām skolām. Iepriekšējā likme skolotājam par 21 stundu bija 255 lati, tagad šī summa sasniegs 280 latus. Likme ir pieaugusi, taču nav mainījies darba algas aprēķināšanas mehānisms, t. i., nav palielināts procents par administratīvo darbu, ārpusklases stundām, burtnīcu labošanu utt. Svarīgākā loma darba algas apmērā ir slodzei, bet lauku skolā pilna slodze pedagogam drīzāk ir izņēmums nekā likumsakarība. Piemēram, viens no Krāslavas novada skolu direktoriem par savu amatu agrāk saņēma 126 latus "uz papīra", bet tagad viņa likme ir 113 lati.

Vairākums Krāslavas novada skolotāju, lai "savāktu" pilnu slodzi, strādā divās un vairāk skolās, pasniedz pulciņos. Ir skolotāji, kuri uz Krāslavas novada lauku skolām brauc no Dagdas. Transporta izdevumus, protams, pedagogiem neviens neapmaksā. Turklāt pedagogu trūkst. Piemēram, ir vajadzīgs fizikas skolotājs, Krāslavas pilsētas informācijas portālu Kraslava24.lv informēja laikraksts "Latgales Laiks" 

Tomēr novada skolas ir nodrošinātas ar visu nepieciešamo un 3. septembrī uzņems audzēkņus. Bērnudārzus "Pienenīte" un "Pīlādzītis" apmeklēs vairāk nekā 300 bērni. Izglītības nodaļas vadītāja saka, ka nevienai novada izglītības iestādei nav nepieciešams kapitālais remonts, visi vajadzīgie darbi ir veikti. Ir nosiltināta pamatskola, Varavīksnes vidusskola un Robežnieku skola, izremontēts ģimnāzijas internāts, šeit pilnībā aprīkots ķīmijas kabinets. Savukārt Izvaltas skolai ir nopirkts autobuss, bet Kalniešu skolā – izremontēta ēdnīca. Pašvaldība ir iegādājusies jaunas iekārtas Varavīksnes vidusskolas ēdināšanas blokam. Pagājušajā gadā tika pieņemts lēmums, ka divas pilsētas skolas bērnu ēdināšanu nodrošinās patstāvīgi, nealgojot firmas.

Tāpat kā agrāk, bērni no maznodrošinātajām ģimenēm ēdīs bez maksas.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)