Banner 980x90

Kā rūpēties par bērna zobiem, lai izvairītos no bojājumiem

Veseli un skaisti zobi bērnam – tas ir katra vecāka sapnis, kas reizēm šķiet nereāls un lemts tikai izredzētajiem. Bet ar apbrīnu skatoties uz bērniem, kuriem nav nopietnu problēmu ar zobiem, un domājot, ka viņiem gan paveicies, jāatceras, ka tā nav iedzimtība vai likteņa dāvana. Tas ir rūpīgs vecāku, zobārstu un paša bērna kopdarbs, kas nekad nebeidzas, bet toties priecē ar lielisku rezultātu. Kas jāņem vērā vecākiem un kam speciālisti rekomendē pievērst uzmanību, lai bērna zobiņi nebojātos?

Rūpes par zobiem sākas jau no dzimšanas
Bērna zobu veselība patiesībā sākas jau grūtniecības laikā, kad veidojas mazuļa ķermenis un arī zobu aizmetņi. Šajā laikā ir ļoti svarīgi, lai mammas organisms būtu nodrošināts ar visiem vajadzīgajiem vitamīniem un minerālvielām. Par to jādomā jau pirms grūtniecības iestāšanās un arī tās laikā, sakārtojot uzturu un arī lietojot ārsta rekomendētos uztura bagātinātājus. 

Pēc tam, kad mazulis piedzimis, viņam mutē vēl vairākus mēnešu zobu nav, tāpēc bieži vien vecāki par šo jautājumu nedomā. Bet, lai gan mazulis pirmajos dzīves mēnešos ēd tikai pienu, uz vaigiem, smaganām un mēles tāpat veidojas aplikums, kuru vajadzētu maigi notīrīt ar marles drāniņu vai speciālu uzpirksteni. Tas palīdz uzturēt veselīgu mutes mikrofloru un arī pieradinās mazuli, ka notiek darbošanās mutē. Vēlāk būs vieglāk uzsākt zobu tīrīšanu ar zobu suku un pastu.

Jāizvēlas laba bērnu zobārstniecība
Mazuļa pirmie dzīves mēneši ir labs laiks, kad izdomāt, kura bērnu zobārstniecība būs tā, kurai uzticēsiet atvases zobu veselību. Jāveic izpēte un jāiepazīstas ar atsauksmēm, lai izvēlētos vietu, kur bērns saņems ne tikai profesionālu aprūpi, bet arī iejūtīgu, draudzīgu un iecietīgu attieksmi. Šis ir ļoti būtisks faktors, lai bērnam jau no mazotnes veidotos pozitīvs priekšstats par zobārsta apmeklējumu. Ja ir izvēlēta sava bērnu zobārstniecība, tad arī ir daudz vieglāk un ērtāk plānot regulārus apmeklējumus, nevis katru reizi apzvanīt vairākas klīnikas, lai atrastu kādu brīvu vietu. Arī bēram tas ir satraucoši, ja katru reizi ir cita vide un speciālisti, tāpēc jāatrod sava bērnu zobārstniecība, kas kļūs pazīstama un iemīļota.

Jāplāno regulāras zobu pārbaudes
Lai sekotu līdzi zobu šķilšanās procesam un laikus pamanītu bojājumu riskus, ir svarīgi uzsākt regulāras vizītes zobārstniecībā vēl pirms bērna pirmās dzimšanas dienas. Šajā vecumā zobārsts apskatīs un novērtēs, kāds ir mazuļa mutes stāvoklis, kā šķiļas zobi, pārrunās ar vecākiem aktuālos jautājumus par zobu kopšanu un arī uzturu. Arī bērnam tā ir iespēja iepazīties ar klīniku, lai nākamajās vizītēs būtu vieglāk sadarboties ar speciālistiem. 

Profilaktisks zobārsta apmeklējums vēlams divas reizes gadā arī tad, ja nav sūdzību un acīmredzamu bojājumu. Zobārsts spēj pamanīt arī niecīgas pazīmes, kas varētu pārvērsties par ko nopietnāku. Tā ir iespēja agrīni novērst problēmas tālāku attīstību un izvairīties no sāpēm, bojājumiem un pat zobu zaudēšanas. 

No divu gadu vecuma bērniem nepieciešams apmeklēt arī zobu higiēnistu. Higiēna ir ļoti būtiska mutes un zobu veselības sastāvdaļa. Regulāra aplikuma un zobakmens noņemšana mazina bojājumu risku un arī atvieglo darbu zobārstam.

Atbildīgi jākopj piena zobi
Izplatīts ir mīts, ka piena zobi nav svarīgi, nav vērts tos glābt, labot un rūpīgi kopt. Bet piena zobi nav tikai skaistam smaidam un piemīlīgām bērna fotogrāfijām. Piena zobiem ir būtiska loma žokļa kaula un sakodiena attīstībā. Pāragri zaudēti piena zobi var negatīvi ietekmēt šos procesus un radīt defektus, kas vēlāk jālabo ortodontiskā ceļā. Ja piena zobi ir bojāti, tas arī var atsaukties uz pastāvīgo zobu veselību. Protams, piena zobi ir nozīmīgi pārtikas košanai un košļāšanai. Tāpat piena zobi ir ciešā sasaistē ar runas attīstību. Zobu iztrūkums var veicināt logopēdiskas problēmas.

Ir būtiski jau no pirmā piena zoba parādīšanās atbildīgi pievērsties mutes dobuma kopšanai, regulāri apmeklēt zobārstu un rūpēties, lai piena zobi veseli un skaisti paliek mutē tik ilgi, kamēr tos dabiski nomainīs pastāvīgie zobi. Tas visaktīvāk notiek vecumā no 6 līdz 12 gadiem.

Jāveido veselīgi uztura paradumi
Veselus un skaistus zobus veido ne tikai to regulāra un pareiza tīrīšana, bet arī sakārtoti uztura paradumi. Diemžēl šajā jomā vecāki diezgan daudz grēko. Bērnu uzturā ir pārāk daudz saldumu, saldināto un gāzēto dzērienu. Arī ēdienreizes nav pilnvērtīgas un regulāras. Vēlams pārdomāt, vai bērna šķīvī ir pietiekami daudz dārzeņu, augļu un citu uzturvērtīgu produktu. Tāpat bērns jāmāca dzert ūdeni, nevis limonādes un gāzētos dzērienus. Ģimenē kopumā jāveido paradums nenašķēties starp ēdienreizēm, lai neveicinātu kariesa veidošanos. Uztura jautājumi jāskatās ne tikai bērnu, bet visas ģimenes paradumu kontekstā, jo atvases jau ieradumus pārņem no vecākiem.

Vecāki ir atbildīgi par bērna zobu veselību
Gan par bojātiem un sliktiem, gan veselīgiem un skaistiem bērna zobiem ir atbildīgi vecāki. Tas ir vecāku darbības vai bezdarbības rezultāts. Pieaugušajiem jāuzņemas atbildība par bērna zobiem, jānodrošina tiem regulāra un pareiza tīrīšana divas reizes dienā. Arī tad, ja bērns to nevēlas vai tielējas. Ja no mazotnes to veido kā stabilu ikdienas ieradumu, tad bērniem pat nerodas doma no tā izvairīties. Vismaz līdz 8 gadu vecumam bērna zobi ir arī jāpārtīra, jo viņa prasmes vēl nav tik labas, lai rūpīgi izkoptu visas grūtāk pieejamās virsmas. Protams, vecāki arī atbildīgi par vizītēm zobārstniecībā – cik tās ir biežas, vai notiek profilaktiski vai tikai akūtās situācijās, kad ir acīmredzama problēma. 

Rūpes par bērna zobiem prasa daudz darba un uzmanības, bet rezultāts priecē un liek pamatus skaistam un veselīgam smaidam, par kuru bērns pieaugušā vecumā būs ļoti pateicīgs.

Profesionālus un iejūtīgus bērnu zobārstus atradīsiet “Dr. Apines zobārstniecības klīnikā”.

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)