Dagdas novada mērs: Ja valsts nenodrošinās skolēniem brīvpusdienas, pašvaldībām tas būs jādara

Rīga, 29.aug., LETA. Ja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iniciatīva tiks atbalstīta, un valsts vairs nenodrošinās brīvpusdienas 1.-4.skolēniem, pašvaldībām tas būs jādara, aģentūrai LETA pauda Dagdas novada domes priekšsēdētājs Aivars Trūlis (LRA).

Viņš klāstīja, ka novads ir liels, un uz Dagdas vidusskolu skolēni brauc no attālām vietām, tāpēc pusdienas viņam būtu jānodrošina.

"Ja valsts nolems, pašvaldībām tas būs jādara. Skolotājiem algas ir jāpalielina, bet arī bērniem ir jāēd. Skatīsimies, kā var jautājumu risināt," komentēja novada mērs.

Pašvaldība brīvpusdienas apmaksā arī 5.-7.klašu skolēniem, taču pašlaik nav zināms, vai gadījumā, ja uz pašvaldību pleciem būs pusdienas mazākajiem bērniem, no šīs iniciatīvas būs jāatsakās. 

Ja izmaiņas notiks, pašvaldība sola arī konsultēties ar vecākiem, izrunājot, vai bērniem pusdienas vajadzīgas, jo ir daļa, kas brīvpusdienas neēd, jo tās negaršo vai arī tiek pirkts cits ēdiens, taču ne visi vecāki spēj bērniem iedot kabatas naudu. Trūlis atzina, ka mazajās pašvaldībās, salīdzinot, piemēram, ar galvaspilsētu, šis jautājums varētu būt vieglāk risināms, jo cilvēki ir pazīstami, līdz ar to arī viņu vajadzības vieglāk noskaidrojamas.

Jau ziņots, ka IZM rosinājusi brīvpusdienu nodrošināšanas funkciju 1.-4.klašu skolēniem nodot pašvaldībām, tādējādi tam paredzētos 20 miljonus varētu novirzīt prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām.

IZM priekšlikums ir plānoto finansējumu 19 681 416 eiro apmērā 2020.gadā un turpmāk ik gadu novirzīt ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām, fundamentālajiem un lietišķajiem pētījumiem un citiem pasākumiem.

Pašlaik IZM nodrošina valsts budžeta līdzekļus 1., 2., 3. un 4.klašu skolēnu ēdināšanai, savukārt pašvaldības atbilstoši iespējām un nepieciešamībai no saviem līdzekļiem nodrošina brīvpusdienas arī citu klašu bērniem, tādējādi brīvpusdienu jautājuma īstenošanā valsts un pašvaldības jau tagad piedalās katra ar savu līdzfinansējuma daļu.

Valsts budžeta finansējums brīvpusdienu nodrošināšanai 2019.gadam ir 19 001 416 eiro, vienam bērnam dienā atvēlot 1,42 eiro.

Ministrija norāda, ka lai gan tās primārā funkcija ir izglītība, ministrija ir nodrošinājusi, ka pakāpeniski tiek palielināts brīvpusdienu saņēmēju loks un valsts piešķirtā finansējuma apjoms. Tā, no 2008.gada 1.septembra līdz 2014.gada 31.augustam valsts budžeta līdzekļi brīvpusdienām vienam 1.-3.klases skolēnam dienā bija 1,14 eiro, bet no 2014.gada 1.septembra finansējums tika palielināts līdz 1,42 eiro.

Risinot jautājumu par nepieciešamību piešķirt brīvpusdienas arī 4.klašu skolēniem, ministrijai izdevās panākt papildu finansējuma piešķiršanu, lai 4.klases skolēni brīvpusdienas saņemtu jau no 2015.gada 1.septembra.

Ministrija pauda, ka valdība jau 2016.gada gada 31.maijā uzdeva ministrijai sagatavot un iesniegt izskatīšanai valdībā priekšlikumus par tai neraksturīgo funkciju - brīvpusdienu nodrošināšanu 1.- 4.klases bērniem - nodošanu pašvaldībām vai citai ministrijai.

IZM norādīja, ka brīvpusdienu nodrošināšanas funkcija nav saistīta ar tās mērķu un rezultātu sasniegšanu, tāpēc šī funkcija nododama pašvaldībām vai citam resoram. Taču, tā kā šajā jautājumā netika panākta vienošanās ar Latvijas Pašvaldību savienību, valdības dotais uzdevums ministrijai tika atzīts par aktualitāti zaudējušu.