Banner 980x90

Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas piesārņo vidi (galerija/ video)

Kaut arī Eiropas Komisijas Direktīvu noteiktās minimālās prasības Latvijā tiek ievērotas, notekūdeņu attīrīšana vēl arvien notiek nepietiekamā apjomā. Tā secina vides aktīvisti, kuri šodien akcentēja šo problēmu valstiskā līmenī, informē Inese Ozoliņa, Projekta pārstāve.

Privātmāju īpašniekiem vēl joprojām ir iespējams nodot ekspluatācijā māju ar uzstādītām nesertificētām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, kaut arī no 2010.gada beigām ir piemērojama prasība par CE marķējuma zīmi.

Lai sasniegtu EK noteiktās prasības attiecībā uz centralizēti savāktu notekūdeņu attīrīšanu, pēdējos gados ievērojami naudas līdzekļi ir ieguldīti notekūdeņu attīrīšanas iekārtu modernizēšanā, piesaistot arī ERAF līdzfinansējumu. Diemžēl veiktais atsevišķu vietu apsekojums raisa diskusiju, vai atbildīgās pašvaldības un valsts institūcijas veic pietiekamu uzraudzību, lai mazajās notekūdeņu attīrīšanas sistēmās (ar cilvēkekvivalentu no 50 līdz 2000) tiek uzstādītas kvalitatīvas iekārtas, kas spēj nodrošināt efektīvu ūdeņu attīrīšanu, norāda Inese Ozoliņa, Projekta pārstāve.

Jāmin, ka nepietiekami attīrīti arī mazajās saimniecībās radušies notekūdeņi var nodarīt kaitējumu apkārtējai videi, iedzīvotāju veselībai un var būt viens no cēloņiem eitrofikācijai un Baltijas jūras izmiršanai.

Saskaņā ar publiski IUB pieejamo informāciju, kopš 2009.gada pašvaldībās par ERAF līdzekļiem gandrīz 10 miljonu eiro apmērā ar mērķi uzlabot ūdensapgādi un izpildīt Eiropas Savienības prasības par videi draudzīgu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu uzstādīšanu ir modernizētas vairāk nekā 40 ūdenssaimniecības (ar iedzīvotāju ekvilentu no 50 līdz 2000).

Tomēr apsekojot vairākas šādas vietas un iepazīstoties ar šo iekārtu tehniskajiem parametriem, neatkarīgi eksperti atklāja, ka par Eiropas Savienības naudu uzstādītajās attīrīšanas iekārtās pielietotās attīrīšanas tehnoloģijas ne vienmēr ir atbilstošas. Kā dažus neatbilstošu iekārtu uzstādīšanas piemērus Kauņas Universitātes profesors minēja Dobeles novada Aizstrautniekus, Jelgavas novada Kārniņus, Vecumnieku novada Stelpi, un Ērgļu novada Sausnējas.

Kā jau zināms, valsts un pašvaldību iepirkumu konkursos kā viens no svarīgākajiem kritērijiem ir saimnieciski izdevīgākais piedāvājums. Labāka notekūdeņu attīrīšana, protams, vairāk maksā un nepietiekamu prasību un kontroles apstākļos, uzvar lētākie un tātad arī neefektīvākie notekūdeņu attīrīšanas risinājumi, atzīmē Inese Ozoliņa, Projekta pārstāve.

Nesakārtota tirgus un nepietiekamas tā uzraudzības dēļ aptuveni 70% privātmāju tiek nodotas ekspluatācijā ar notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, kurām nav piešķirts CE sertifikāts.

"Es aicinātu kādu no apdzīvotas vietas Aizstrautnieki pāraugošās pašvaldības pārstāvjiem nopeldēties dīķī, kur vajadzētu ieplūst it kā pilnībā attīrītiem notekūdeņiem, bet kur pa virsu nez kāpēc vēl peld nepārstrādāti tualetes papīri, fekāliju un citu vielu dūņas un kurā pēc neatkarīgo ekspertu veiktajām ūdens analīzēm aizliegts peldēties! Rodas jautājums, kā šādas iekārtas atbildīgās institūcijas ļauj nodot ekspluatācijā un kā notiek ūdens paraugu pārbaudes, ja mūsu neatkarīgi veiktās pārbaudes laboratorijā "Hidro standarts" notekūdeņos un no pieguļošā dīķa, kurā ietek attīrītais ūdens parāda, ka tas ir piesārņots?" informē SIA "August Latvia" pārstāvis Armands Urmons.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)